Διαδηλωτές η μεγαλύτερη ελπίδα της Κοπεγχάγης
TΗΕ ΙΝDΕΡΕΝDΕΝΤ , Τoυ Johann Ηari

[1]. Μόλις είδα τον αρχιεπίσκοπο Ντέσμοντ Τούτου να προχωρά και να τον ακολουθεί μια ομάδα Ιαπώνων μαθητών που ήταν ντυμένοι εξωγήινοι, κρατώντας πανό που γράφουν «Πήγαινέ με στον ηγέτη σου» και «Το είδος σας τρελάθηκε;». Λίγο νωρίτερα μια άλλη ομάδα εξαγριωμένων, μαυροφορεμένων νέων διαδηλωτών που κρατούσαν σπρέι άρχισαν να μου παραθέτουν στατιστικές για το πόσο διοξείδιο του άνθρακα μπορεί να απορροφήσει η ατμόσφαιρα (350 μέρη ανά εκατομμύριο). Ακόμα πιο πριν, είδα ένα ζευγάρι με κοστούμια αγελάδων να δέχεται την επίθεση της αστυνομίας που τους κατηγορούσε ότι πετούσαν πέτρες που είχαν κρύψει στην κοιλιά του κοστουμιού του ζώου.
         Όμως οι υπερρεαλιστικές
[2] (= παράλογες/απροσδόκητες) σκηνές είναι ακόμα περισσότερες μέσα στο Κέντρο Μπέλα εκεί όπου γίνονται οι συνεδριάσεις. Εκεί όπου οι ηγέτες των πλούσιων χωρών αγνοούν τις προειδοποιήσεις των επιστημόνων και αρνούνται να υπογράψουν συμφωνία που θα αποτρέψει τη δραματική αποσταθεροποίηση του κλίματος. Όλα τα επιστημονικά στοιχεία συνηγορούν στο ότι πρέπει να περιορίσουμε κατά 40% στα επίπεδα του 1990 τις εκπομπές αερίων που συμβάλλουν στο φαινόμενο του θερμοκηπίου. Και αυτό πρέπει να το κάνουμε μέσα στα επόμενα 10 χρόνια εάν θέλουμε να έχουμε τουλάχιστον 50% πιθανότητες να μην ξεπεράσουμε το σημείο χωρίς επιστροφή, όταν δηλαδή οι φυσικές διαδικασίες της Γης αρχίσουν να διαλύονται και δεν θα μπορούμε πλέον να σταματήσουμε την υπερθέρμανση.
         Ιδιαιτέρως, οι διαπραγματευτές των κυβερνήσεων παραδέχονται ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να καταλήξουν οι συνομιλίες στη συμφωνία την οποία οι επιστήμονες θεωρούν απαραίτητη για την ασφάλειά μας. Μάλιστα, φαίνεται πιθανό η σύνοδος όχι μόνο να μην επεκτείνει το πλαίσιο του Κιότο (προηγούμενη ανάλογη σύνοδος), αλλά να το σακατέψει καθώς δεν θα υπάρχει υποχρεωτική μείωση των εκπομπών ρύπων αλλά ούτε και ποινές για την παραβίαση κάποιων ορίων.
         Παίζουμε τη ρώσικη ρουλέτα με το κλίμα και μια μια οι ισχυρές κυβερνήσεις βάζουν σφαίρες στο περίστροφο δείχνοντας την ηθική τους πτώχευση. Όμως την ίδια στιγμή γιγαντώνεται ένα πραγματικά παγκόσμιο δημοκρατικό κίνημα. Οι μαζικές κινητοποιήσεις είναι η μοναδική δύναμη που αναγκάζει τις κυβερνήσεις να δείξουν ηθική- το έκαναν στο παρελθόν και θα το κάνουν και πάλι. Ο στρατός των αφοσιωμένων στη διάσωση του περιβάλλοντος που μαζεύεται εδώ στην Κοπεγχάγη για να διαδηλώσει είναι έτοιμος να πάρει πραγματικά ρίσκα προκειμένου να αποτρέψει μια συμφωνία- ντροπή. Και είναι αυτοί οι διαδηλωτές- που θα επιμείνουν μέχρι τέλος να δείχνουν στις κυβερνήσεις τη λάθος στάση τους- οι οποίοι προσφέρουν την καλύτερη ελπίδα για το μέλλον του πλανήτη μας.

17-11-2009

δημοσιευμένο στην εφημερίδα «Τα Νέα»

Ερωτήσεις:

1. Να αποδώσετε περιληπτικά το περιεχόμενο του παραπάνω άρθρου σε 100-120 λέξεις.

(μον. 25)

1. Σε καθεμία από τις παρακάτω φράσεις του κειμένου  να διακρίνετε το σχόλιο από το γεγονός και να δικαιολογήσετε αναλυτικά την απάντησή σας:

α. Εκ πρώτης όψεως, η σύνοδος για την κλιματική αλλαγή στην Κοπεγχάγη μοιάζει με ονειρικό τοπίο από πίνακα του Σαλβαντόρ Νταλί.

β. «Διαδηλωτές, η μεγαλύτερη ελπίδα της Κοπεγχάγης» (τίτλος)

γ. …είδα ένα ζευγάρι με κοστούμια αγελάδων να δέχεται την επίθεση της αστυνομίας που τους κατηγορούσε ότι πετούσαν πέτρες που είχαν κρύψει στην κοιλιά του κοστουμιού του ζώου.

(μον. 15)

1. Να δώσετε συνώνυμα των παρακάτω λέξεων:

θα αποτρέψει

συνηγορούν

συμβάλλουν

απαραίτητη

(μον. 10)

1. «Οι μαζικές κινητοποιήσεις είναι η μοναδική δύναμη που αναγκάζει τις κυβερνήσεις να δείξουν ηθική»: σχολιάστε την άποψη αυτή του συγγραφέα σε μια παράγραφο 60 λέξεων, εκθέτοντας τη δική σας άποψη.

(μον. 10)

1. Το δικαίωμα του κάθε πολίτη να ενημερώνεται σωστά και πολύπλευρα είναι όχι μόνο θεμελιακό, αλλά προϋπόθεση για να λειτουργήσουν σωστά οι δημοκρατικές διαδικασίες. Ποιες αρχές πρέπει να τηρούν οι δημοσιογράφοι  ώστε να επιτυγχάνεται η σωστή αυτή ενημέρωση αλλά και ποια η στάση που πρέπει να διαμορφώνουμε εμείς ως δέκτες των πληροφοριών;

Με άξονα τον παραπάνω προβληματισμό, γράφετε μια επιστολή διαμαρτυρίας σε εφημερίδα        που  θεωρείτε ότι παραβιάζει τις αρχές της δημοσιογραφίας.

(μον. 40)

Παρακολούθησες χτες το βράδυ στην τηλεόραση μια εκπομπή ή άκουσες μια είδηση που σου προκάλεσε έντονο συναίσθημα αγανάκτησης γιατί παραβίαζε βασικές αρχές της δημοσιογραφικής δεοντολογίας (π.χ. γιατί δεν σεβόταν την ιδιωτική ζωή και την αξιοπρέπεια κάποιου/ων προσώπου/ων).

Αφηγήσου το γεγονός και σχολίασέ το (σε έντονο ύφος διαμαρτυρίας ή ειρωνείας) σε γράμμα (200-250 λέξεων) που θ’ απευθύνεις σε τηλεοπτικό περιοδικό.

Η συγγραφέας του άρθρου είναι δημοσιογράφος και προβληματίζεται σχετικά με «την ευθύνη να  ενημερώνεις μία μερίδα πληθυσμού». Με αφορμή την εντύπωση που σας προκάλεσε το άρθρο που διαβάσατε, σε μια επιστολή 300-350 λέξεων που θ’ απευθύνετε στην ίδια, αναφερθείτε στις παγίδες της ειδησεογραφίας και της παραπλάνησης στο πλαίσιο της δημοσιογραφικής δεοντολογίας.

1. Διαβάσατε ή ακούσατε  μια είδηση που σας προκάλεσε έντονο συναίσθημα αγανάκτησης γιατί παραβίαζε βασικές αρχές της δημοσιογραφικής δεοντολογίας (π.χ. γιατί δεν σεβόταν την ιδιωτική ζωή και την αξιοπρέπεια κάποιου/ων προσώπου/ων). Με αφορμή την αρνητική αυτή  εντύπωση, σε μια επιστολή 200-250 λέξεων που θ’ απευθύνετε στην αντίστοιχη εφημερίδα (ή περιοδικό), αναφερθείτε στις  αρχές της δημοσιογραφικής δεοντολογίας που πρέπει ν’ ακολουθούν ι δημοσιογράφοι και στις παγίδες της ειδησεογραφίας και της παραπλάνησης.

(μον. 40)

επιμέλεια: Χριστίνα Παπαγγελή

Ημερομηνία τελευταίας επεξεργασίας: Σάββατο, 28. Αυγούστου 2010

[1] Σαλβατόρ Νταλί: ένας από τους σημαντικότερους Ισπανούς ζωγράφους του 20ου αι.. εκπρόσωπος του υπερρεαλισμού