HOME PAGE
PARTNERS
LINKS

ENGLISH SUMMARY

Το δεύτερο χρόνο με τις ίδιες διαδικασίες θα δημιουργηθεί CD με τίτλο ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΖΩΗ  με φωτογραφίες και πληροφορίες (ζωή ,έθιμα, ήθη ,μουσική  )Και αυτό θα φέρει μουσική επένδυση.

Με την δημιουργία του θέλουμε να δείξουμε :

v     Θέλουμε  την διαφύλαξη της γεωργικής τεχνολογικής κληρονομιάς ,της γεωργικής παράδοσης ( ζωής, εθίμων ,μουσικής ,τέχνης) με την δημιουργία CD με όσο το δυνατόν περισσότερες φωτογραφίες και πληροφορίες .

v     να ερευνήσουμε την επίδραση της γεωργικής δραστηριότητας στο περιβάλλον

v     να μελετήσουμε τις σχέσεις μεταξύ των συνηθειών της επαρχίας και των σταδίων της αγροτικής δραστηριότητας (σπορά, όργωμα, συγκομιδή).

v     να εξοικειώσουμε τους συμμετέχοντες στο πρόγραμμα με την παραδοσιακή μουσική της ιδίας και των εταίρων χωρών επίσης.

Η εύρεση του υλικού (πληροφορίες για την γεωργική ζωή του χθες ,ήθη ,έθιμα ,χοροί σχετικά με την γεωργία και άλλα) ,θα γίνει με επισκέψεις αναζήτησης στοιχείων στις ίδιες περιοχές των μαθητών (με συνεντεύξεις ,φωτογραφίσεις ,βιντεοσκοπήσεις κλπ) .Σκοπεύουμε επίσης να συμμετάσχουμε σε χωρικά πανηγύρια ,σε διάφορες περιοχές(,παραδοσιακές θρησκευτικές γιορτές, ημέρες συγκομιδής).
Σε αυτό το σχέδιο θα επισκεφτούμε μουσεία και εκθέσεις στις ίδιες χώρες μας καθώς και στις χώρες της συνεργασίας.
Ομάδες μαθητών θα ταξινομήσουν το παραπάνω υλικό και θα το μετατρέψουν σε ηλεκτρονική μορφή(
CD).Θα γίνει και ταυτόχρονη μουσική επένδυση με παραδοσιακή μουσική.
Όλα τα συμμετέχοντα ιδρύματα θα δημιουργήσουν με τον ίδιο τρόπο αντίστοιχα
CD ( στην Αγγλική και Εθνική γλώσσα τους )τα οποία
στο τέλος θα ενωθούν σε ένα DVD με ενότητες για κάθε χώρα
.
Προβλέπεται μία συνάντηση των εταίρων στην Ιταλία τον Νοέμβριο του 2004 και μία την Άνοιξη 2005 στην Ελλάδα.
 Το
CD θα αναπαραχθεί και θα διανεμηθεί σε όσο το δυνατόν περισσότερους φορείς. Θα γίνουν παράλληλα με την παρουσίαση του CD και εκθέσεις
φωτογραφιών ή και αντικειμένων εάν είναι δυνατόν στις αντίστοιχες πόλης που βρίσκονται τα συνεργαζόμενα σχολεία.
Σκοπεύουμε να διαχύσουμε τα αποτελέσματα ,την εμπειρία ,εγκαθιστώντας επαφές με τα τοπικά ΜΜΕ και όχι μόνο .

CENTRAL PAGE | Επάνω | COMMUNICATION | NEWS | LINKS

AGRICULTURAL TECHNOLOGY TRADITION (2003-06)
Last update: 23/11/04.